Borsa da Portfoy Nasıl Oluşturulur ? - Webmaster - Teknoloji Forumları

Borsa da Portfoy Nasıl Oluşturulur ?

Yatırım Araçları


Cevapla
 
Seçenekler
  #1  
Alt 27 Kasım 2022, 01:22:43
Guest#1.424.500 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Binbaşı
 
Şubesi
Üyelik Tarihi: 21 Kasım 2022
Mesajlar: 2.399
Konular: 112483
Aldığı Beğeni: 0
Verdiği Beğeni: 0
Standart Borsa da Portfoy Nasıl Oluşturulur ?

Merhaba arkadaşlar. Bu konumuz Borsada Portfoy Nasıl Oluşturulur ? hakkında olacak...

Bir gercek ya da tuzel bireyin sahibi olduğu hisse senedi, tahvil ve obur kıymetli kağıtlar bir portfoy teşkil etmektedir. Bir menkul değer varlığının portfoy olarak nitelendirilmesi icin toplamında değerinin yuksekliği dikkate alınmadığı gibi, icerisinde bulunan kıymetlerin ceşit bakımından birden fazla olması da onemli değildir. Borsa piyasasında portfoy oluşturma işlemi bilhassa piyasalara yeni giriş yapan bireyler aracılığıyla cok fazla bilinmektedir.

Değişim gosteren ekonomik koşullar, portfoyden bir takım menkul kıymetlerin cıkarılıp satılmasını, yerlerine yenilerinin alınmasını gerektirir. Portfoyden hangi kıymetlerin ne sure cıkarılacağına ve yerlerine hangi kıymetlerin ne sure konulacağına karar sunmak ise ihtisas gerektiren bir iştir. Portfoy idaresi olarak bilinen bu iş, coğunlukla bankalar, aracı muesseseler ve profesyonel kuruluşlar aracılığıyla yapılmaktadır.

Portfoy idaresi de belirli bir politikaya yonelik yurutulmektedir. Riziko , randıman ve değer artışı faktorlerinin bir ya da ikisine ağırlık verilmek suretiyle surdurulen bu politika, portfoy sahibi aracılığıyla saptanır ve yoneticiye bildirilir. Politikanın belirlenmesinde ise başlıca yardımcı portfoy yoneticisidir.

Bir portfoyun idaresinin kesinlikle profesyonel bir yoneticiye emanet edilmesi gerekmez. Portfoy sahibi de, bir danışmandan aldığı verileri değerlendirerek portfoyunu yenileyebilmektedir. Ulkemizde ise portfoy sahipleri ya da bir portfoy elde etmek isteyenler coğunlukla bu eğilimdedir. Yatırım politikası portfoyden imkanı sunulacak gelir ile portfoyun karşı karşıya yer aldığı riziko arasındaki dengeyle alakalıdır. Gelir ve riziko birbiri ile irtibatlı olan 2 etkeni ifade etmektedir. Yuksek geliri ongorulen bir politika benzer oranda yuksek rizikosu de icermektedir.

Yatırımda guzel bir tercih yapan temkinli bir yatırımcı tasarruflarını enflasyona karşın kolay bir şekilde koruyabilecektir. Fakat dikkatsiz, bilgisiz ve spekulatif bir tarzda hisse alımı yapanlar negatif ve ustelik riskli vaziyetlerle karşı karşıya kalabilirler. Bu bireyler yatırdıkları paralarının bir bolumunu ya da hepsini kaybedebilirler.

Portfoy oluşturmada ya da portfoy yonetiminde en onemli konu kağıtları iyi tanımaktır. Bunun amaclı da, ilişkin oldukları firmaların iyi tanınması, hisse senedini de tanımak manasına gelmez. Cok kazanan bir firmanın hisse senetleri fazla değerli olmayabilir. Aksine artık kara gecmemiş durumda olan bir firmanın de hisse senetleri aranan kağıtlar icinde girebilir. Kağıtları tanımanın, onların borsadaki hareketlerini yakından takip faktorun en guzel yolu; kağıtlara portfoy icerisinde az bir yer vermektir.

Bir portfoy geliri getiri ve temettu ile kıymetlerin satışından ele gecirilen alım - satım farklarından oluşur. Kıymet artışı laf konusu olmadığından, tahvillerin geliri, piyasa fiyatlarına gore , hisse senetlerinden daha yuksektir. Bu sebeple de kısa vadede gelir sağlamayı planlayan portfoylerde tahvil oranı fazla tutulur. Bunun icin ise , hisse senetleri de gelir - riziko dengesi yonunde farklı gruplara ayrılırlar.

[Sadece kayıtlı ve aktif kullanıcılar bağlantıları görebilir. ] ,[Sadece kayıtlı ve aktif kullanıcılar bağlantıları görebilir. ] İcin [Sadece kayıtlı ve aktif kullanıcılar bağlantıları görebilir. ]

Yeni Konu Aç
Seçenekler


İletişim