Google'a Alternatif Uluslararası Faaliyet Gosteren Arama Motorları - Webmaster - Teknoloji Forumları

Google'a Alternatif Uluslararası Faaliyet Gosteren Arama Motorları

Yandex, Bing ve Diğer Arama Motorları


Cevapla
 
Seçenekler
  #1  
Alt 26 Kasım 2022, 16:00:05
Guest#1.424.500 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Binbaşı
 
Şubesi
Üyelik Tarihi: 21 Kasım 2022
Mesajlar: 2.399
Konular: 112483
Aldığı Beğeni: 0
Verdiği Beğeni: 0
Standart Google'a Alternatif Uluslararası Faaliyet Gosteren Arama Motorları

Gunumuzde Google, Bing, Yahoo ve Yandex arama motorlarını bilmeyen kalmadı. Ben, aşağıda derlediğim bazı dunya capında hizmet sağlayan arama motorları hakkında bilgi ve fikirlerinizi rica ediyorum. Google ile kıyaslamadan ki, bircoğundan ustun ozellik ve yetilere sahip olduğunu biliyoruz. Diğer arama motorlarını bir butun olarak ele almanız onem arz ediyor.

Yandex
Ozellikle Rusya ve Rusca konuşulan bolgeler ve de Turkiye icin en cok tercih edilen arama motorlarından birisidir. Google gibi benzer teknolojiye sahip olup, Yandex de tıpkı Google gibi ozel arama imkanı sunmakta. En guzel ozelliği ise hiti değil, iceriği guclu olan sitelere oncelik veriyor olması ve bağlantıları yeni sekmede – pencerede acıyor olmasıdır. (Gerci Google ayarlarda Google'ın da yeni sekmede siteyi acması ayarlanabiliyor.)

Bing
Arkaplanlı arama motoru olarak zihinlerde hatırlanan Microsoft ’un geliştirdiği arama motorudur. Google ve Yandex gibi tamamen farklı varyasyonlarda sonuclar sunar.

Yahoo
Eskiden beri varlığını kuruyan arama motorlarından birisidir. Sonuclarında Bing, Yandex ve Google esintileri gormek mumkun olsa da İngilizce sayfaların sonuclandırılmasında başarılı arama motorudur. Turkiye ’de cok fazla bilinse de bilindiği kadar kullanılmamaktadır.

Baidu
Cin'de kullanılan ve Asya ulkelerinde geniş kitleye sahip arama motorudur. Bizim icin dili sadece Cince olduğu icin pek onemi ve kullanımı soz konusu değil gibi gorunuyor.

DuckDuckGo
Gizlilik ile unlenen arama motorudur. Aradıklarımızı ve kişisel verilerle alışkanlıklarımızı kaydedip, izlemediğini belirten arama motoru.

WolframAlpha
Daha cok bilimsel bir cozumleme icinde sonuclar sunuyor gibi. Pek WWW kapsamında site bazlı arama motoru diyemeyiz.

Ixquick
Ozelleştirilebilen arama motoru.

Ask
Bir zamanlar her program ve eklentide yan urun gibi geldiği ve ozellikle İnternet Explorer tarayıcısındaki toolbar (arac cubuğu) olarak kullanıcıları yıldırdığı icin spam olarak algılanmıştır. Pek bir kullanımı gunumuzde yok gibi dursa da hala varlığını korumaktadır.

Boardreader
Daha cok forum ve iletilerden icerikleri cekerek sonuclar sunmakta.

Yippy
Butun web-İnternet, gorsel, haber ve video arama ozelliği bulunan, sitelerin yeni pencerede acılmasına ve de onizleme yapılmasına fırsat sunan arama motoru.

OSCOBO
İngiltere merkezli, kendi ozgu tarayıcısı da mevcut olan arama motorudur.

Diğer Arama Motorları
Aslında binlerce arama motoru mevcut. Bunların yuzlercesi sadece tum dunya capında hizmet veriyor. Yerelde ve ulusal bazda hizmet veren daha yuzlerce arama motoru var. Dunya capında hizmet veren diğer bazı arama motorları; Qwant, Visymo, Dogpile, Startpage, AOL, Info, Peekier ve benzeri...

Burada sadece dunya capında hizmet sunan arama motorlarından bazılarını listelemeye calıştım. Daha yerelde neredeyse her ulkenin onlarca arama motoru mevcut. Ulkemizde ise en populer bilinen arama motorları arasında Turkcell tarafından geliştirilen Yaani yer alıyor. Ancak onun haricinde Vuhuv, Tarmot, Logiw, Rastgelelik, TurTc, Fatingo gibi daha bircok arama motoru mevcut. Birkacı sonuclarını Google, Bing ve Yandex ile guclendirse de bazıları kendi ozgun alt yapı ve sonuclarına sahip. (Kısmetse onları da bir başka konuda ele alacağım.)

Yukarıda listelediğim arama motorları hakkında sizlerin goruş ve eleştirileri ben ve diğer kullanıcılar icin onemli. Her bir yorumu heyecanla bekliyor olacağım. (Bilgilerde eksiklik veya hata olduğunu duşunduklerinizi iletirseniz guncelleme yaparız.)

Yeni Konu Aç
Seçenekler


İletişim