Site Hızlandırma Nasıl Yapılır? - Webmaster - Teknoloji Forumları

Site Hızlandırma Nasıl Yapılır?

Webmaster Tools & Analytics


Cevapla
 
Seçenekler
  #1  
Alt 02 Eylül 2022, 23:01:45
AboveShaft - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yönetici
 
İstanbul Şubesi
Üyelik Tarihi: 26 Kasım 2006
Mesajlar: 58.714
Konular: 31464
Aldığı Beğeni: 0
Verdiği Beğeni: 0
Standart Site Hızlandırma Nasıl Yapılır?

Herkes daha hızlı bir site istiyor. Site performansı yalnızca sayfa sıralamanızı etkilemez, aynı zamanda hemen cıkma oranıyla doğrudan ilişkili olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle insanlar site hızlandırma nasıl yapılır yollarını arıyorlar. Basitce soylemek gerekirse, hızlı bir site = mutlu ve ilgili ziyaretciler. Peki, nasıl hızlı bir site sahibi olabilir? Performans uzerinde potansiyel olarak buyuk bir etki yaratmak icin yapabileceğiniz bazı hızlı işlemlerin bir listesini hazırladık. Ceşitli yerli ve yabancı sitelerden derlediğimiz bu maddeleri mutlaka uygulamanızı oneririz. WP olsun veya olmasın butun siteler icin gecerli web sitesi hızlandırma teknikleri şoyledir:
Gorselleri Optimize Edin

Bu en onemli site hızlandırma tekniğidir. Bu işi yapmadıysanız, siteniz asla hızlı olmaz. Bir cok yerde internet hala cok yavaş. Bu nedenle gorselleri mumkun olduğunca sıkıştırmanız hayati bir onem arz ediyor. Gorsellerin olması gerekenden daha buyuk olmadıklarından emin olun. Goruntunuz 600 piksel genişliğinde gosteriliyorsa, 5.000 piksel buyukluğe sahip olmasının akla, mantığa uyacak pek bir mantığı yoktur. Malesef bir coğumuzda goruluyor bu hata, cok sık, ihtiyac duyduğundan cok daha buyuk resimler sunuluyor. Bundan vazgecelim. Goruntunun uygun boyutlara yeniden boyutlandırılması, buyuk performans kazancları sağlayabilir. Retina grafikleri hakkında endişe duyuyorsanız, resimlerinizi goruntulendikleri boyutun ~ 1,5-2 katı boyutta boyutlandırabilirsiniz. 2 katından buyuk olmasının gereği yoktur, maliyeti ve yuku coktur. Boyutları kuculttukten sonra ikinci aşama gorsel sıkıştırmasıdır. Kalitede bir kayıp olmadan yuzde 25 kadar kuculme gorulebilir. Bazı gorsellerde %75 oranında da kuculme sağlanabilir. Bununla ilgili bir cok internet aracı bulunmaktadır. Yorum kısmından sorularınızı iletebilirsiniz.
Gereksiz Komut Dosyalarını Kaldırın

Yavaş bir siteye karşı bir Google Lighthouse testini başlatırsanız, “Ana iş parcacığı calışmasını en aza indir” veya “JavaScript yurutme suresini kısaltın.” gibi uyarılarla karşılaşırsınız. Bu mesajlar oldukca belirsizdir ve JS yurutme suresinin asıl nedenini bulmak esasında zordur. Ancak hızlı bir sonuc icin denenmelidir. Aktif olarak kullanmadığınız tum komut dosyalarını kaldırın. İzleme komut dosyaları, gereksiz JS şişmesi icin en buyuk suclulardır. Orneğin, her sayfada HotJar, Crazy Egg, Google Analytics, HubSpot Analytics, Facebook Butonu, LinkedIn Insights, LeadLander, DemandBase, GoogleAd Donuşumleri ve AppNexus uzantıları gercekten gerekli mi? Bunlar sitelerimizi yavaşlatan unsurlardır. Aynı verileri sunan hizmetleri birleştirmeyi ve bırakmayı duşunun. Reklam donuşum izlemesi icin, yalnızca reklam tıklamalarını kullandığınız sayfalarda yayınlandıklarından emin olun. İşte tam yuz kilobayt – yani orta ila buyuk boyutlu bir goruntu, ziyaretciye fayda sağlamadan siteyi yavaşlatan unsurlardır. Bunlardan kurtulalım.
Komut Dosyalarını Sayfanın Altına Taşıyın

Sitenizdeki her komut dosyasını kaldıramazsınız. Yapsanız bile JS, web ’i heyecan verici ve etkileşimli kılar. Peki, ihtiyacın olan komut dosyalarına ne yapacaksın? Onları sitenin ust kısmından alt kısmına taşıyın. Bircok komut dosyası sayfanın başında olmak ister, ancak aslında orada olması gerekmez. İzleme komut dosyaları, sayfanın tepesinde header kısmında olmak ister. Bunun, sitenin algılanan hızını mutlak hızından ziyade etkileyeceğini unutmayın. Bunun anlamı, sitenin ziyaretcilerinizi daha hızlı hissedeceğidir. Ancak gercekte, oncekiyle aynı hızda olacaktır. Yuklenme işlemi erken bitmiş gibi hissettirecek ve ziyaretciye hızlılık hissi verecektir.
GZIP Sıkıştırmalarından Yararlanın

CSS ve JS ’nizin boyutunu daraltmanın yolları var. Bunlardan ilki kucultme diye isimlendirilir. Bu kucultme veya sıkıştırma işlemi, kodunuzdaki tum boşlukları cıkarmak ve JS durumunda, argumanları yeniden adlandırmak ve belirli işlevleri / cumleleri daha verimli bir şekilde yeniden yazmaktır. vim.org veya sublimetext.com veya atom.io gibi sitelerden yararlanabilirsiniz. GZIP, ise sunucuda calışan her tur dosya icin sahnelerin arkasında, tekrarlanan metnin bir kısmını zekice sıkıştırır ve kaldırır. Bunun yaptığı, dosyaların boyutunu kucultmektir. Resimlerinizi daha da kucultmek dahil bir dizi işlev gosterir.

Site Hızlandırma Nasıl Yapılır? sorusunu ele aldık. Bu işlemler gerek php site hızlandırma olsun gerek wordpress site hızlandırma veya blogger site hızlandırma olsun işe yarar. Site hızlandırma kodu adı altında bazı zararlı kodların yer aldığı ne olduğu belirsiz hatalara duşmemenizi oneririm. Gecen yıl yazdığımız wordpress site hızlandırma 2018 konulu yazı oldukca ilgi gorduğunden bu yıl da boyle bir yazı yazdık. Sizin de onerileriniz varsa, yorum kısmından bildirebilirsiniz.

Yeni Konu Aç
Seçenekler


İletişim