Alberta Nerededir? - Webmaster - Teknoloji Forumları
  #1  
Alt 22 Mart 2022, 11:48:49
Albert Einstein - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yönetici
 
Manisa Şubesi
Üyelik Tarihi: 24 Aralık 2006
Mesajlar: 12.084
Konular: 2037
Aldığı Beğeni: 1
Verdiği Beğeni: 0
Standart Alberta Nerededir?

Alberta, Kuzey Amerika’nın onde gelen ulkelerinden Kanada‘da bulunan bir yerleşim yeridir. Soz konusu bu yer, hukuki statu bağlamında bir eyalet olup, Kanada’nın toprak butunluğunun bir parcasıdır. Ulkenin onemli yerleşim yerlerinden biri olarak kabul edilen Alberta, coğrafi olarak Kanada’nın batısında yer alır. Her ne kadar batı hattında bulunsa da eyalet, okyanusla karasal bir bağlantıya sahip değildir. […]
Alberta,
Kuzey Amerika’nın onde gelen ulkelerinden Kanada‘da bulunan bir yerleşim yeridir. Soz konusu bu yer, hukuki statu bağlamında bir eyalet olup, Kanada’nın toprak butunluğunun bir parcasıdır. Ulkenin onemli yerleşim yerlerinden biri olarak kabul edilen Alberta, coğrafi olarak Kanada’nın batısında yer alır. Her ne kadar batı hattında bulunsa da eyalet, okyanusla karasal bir bağlantıya sahip değildir. Bu da Alberta’nın Pasifik Okyanusu ile buluşmadığı yine de bir batı eyaleti olduğu anlamına gelir. Kanada da, tıpkı muttefiki ve de kara komşusu olan Amerika Birleşik Devletleri gibi federal bir catı altında kurulmuştur. Başka bir ifadeyle devlet olarak federalizmi benimsemiş olan Kanada, 13 eyaletten oluşur. Federal devlet olan Kanada kendi icinde boylece 13 adet federe devleti barındırır. Bu federe devletler icişlerinde bağımsız dışişlerinde ise, doğrudan Kanada’ya bağlıdırlar. Kanada, dunyanın en refah 10 ulkesi icinde olduğundan oldukca onemli bir yere sahiptir. Ulkeye bu gucu veren aslında sınırları dahilinde barındırdığı 13 eyalettir. Bu eyaletler arasıda en onemlisi hic şuphe yok ki, Ontario’dur. Bu eyalet dışında da oldukca onemli eyaletleri bulunan Kanada, stratejik olarak bulunduğu yer sebebiyle son derece ilgi cekicidir.
Kanada sınırları icinde bulunan Alberta da, tıpkı diğer eyaletler gibi son derece onemli bir yer olarak karşımıza cıkar. Oyle ki, yapılan değerlendirmeler sonucunda Alberta’nın Kanada’nın en onemli 4’uncu eyaleti olduğu saptanmıştır. Bu oneme konu olan parametreler arasında hic şuphe yok ki, nufus ve de ekonomik veriler bulunur. Kanada’da tıpkı Birleşik Devletler gibi, uzun bir sure Britanya İmparatorluğu’nun bir kolonisi idi. Ancak 1900’lu yıllarla beraber var olan bağımsızlık mucadelesi sonucunda Buyuk Britanya ile olan bağlar resmi bir şekilde yok edilmiştir. Buna rağmen kulturu ise halen cok acık bir şekilde gorulmektedir. Alberta eyaleti, Kanada topraklarına eyalet statusu altında 1 Eylul 1905 tarihinde katılmıştır.
Bu tarihle ile beraber ulkenin 11’inci eyaleti statusune kavuşan Alberta cok daha hızlı bir şekilde ilerleme gostermiştir. Alberta eyaletinin başkenti Edmonton’dur, bu şehir her ne kadar eyalete başkent olarak hizmet verse de, eyalet sınırları icinde bulunan en kalabalık şehir değildir. Bu da doğal olarak şehrin siyasi onemi dışındaki diğer alanlarda geri planda kalmasına yol acmaktadır. Alberta’nın başkenti Edmonton olsa da en buyuk şehri, hic şuphe yok ki Calgary’dir. Calgary şehri, nufusun cok buyuk bir kısmını tek başına kendi bunyesinde barındırır. Aslında zaten son derece hatırı sayılır bir nufusa sahip olan Alberta, gunumuz itibariyle yaklaşık 4 milyon insanın yerleşik bir bicimde yaşadığı bir yerdir.
Ancak her ne kadar sayı bu kadar az olsa da ulkenin genel nufusu hesaba katıldığında bu hic de azımsanacak bir rakam değildir. Nufusu bağlamında ulkenin en kalabalık 4’uncu eyaleti olan Alberta, kişi başına duşen milli gelirde ise, ilk 3’te yer alır. Alberta’ya ulaşımı ele alırsak, aslında hic de kolay sayılmaz. Cunku Turkiye uzerinden henuz bolgeye aktarmasız olarak ucmak mumkun değildir. Bu yuzden başka eyaletlerde bulunan şehirler uzerinden ya karayolu ya da havayolu ile aktarmalı bir şekilde Alberta‘ya ulaşabilirsiniz. Ayrıca demiryolu da bir başka secenek olarak alternatifler arasındadır. Ortalama seyahat suresi yapılacak aktarmaya bağlı olarak değişiklik gosterebilir. En hızlı yoldan ulaşılması durumunda 15 saat kadar bir surede Turkiye’den Alberta’ya ulaşabilirsiniz.
Yazar:Emir Karasu

Yeni Konu Aç
Seçenekler


İletişim