Baki Oz - Osmanlı'da Alevi Ayaklanmaları - Webmaster - Teknoloji Forumları

Baki Oz - Osmanlı'da Alevi Ayaklanmaları

Tarih Kitapları


Cevapla
 
Seçenekler
  #1  
Alt 20 Temmuz 2022, 01:32:34
Lim10Ata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yönetici
 
Antalya Şubesi
Üyelik Tarihi: 15 Aralık 2005
Mesajlar: 25.867
Konular: 5652
Aldığı Beğeni: 0
Verdiği Beğeni: 0
Standart Baki Oz - Osmanlı'da Alevi Ayaklanmaları


İyi Okumalar...Konumuz Osmanlı'daki Alevi ayaklanmaları. Dolayısıyla bu olaylara Osmanlı toplumsal-ekonomik-siyasal-dinsel yapısı cercevesinde baktık. Bu yaklaşımımız gereği Alevi nitelikli olmayan olaylara da değinmek, değerlendirmek zorunda kaldık. Coğu kez nedenleri, gelişmeleri ortak. Cunku her ikisi de Osmanlı toplumsal yapısının urunu. Bir noktada, birbirinden koparmak olası değil.
Ayaklanmaların bir bolumu doğrudan Turkmen kokenli. Niteliklerini aydınlatıcı yeterli belge ve bilgi bulunamadığı icin genel ayaklanmalar icerisinde verildi bunlar. İleride yeterli kanıt bulunması durumunda bir takımının Alevi niteliği ortaya cıkabilir. Şimdilik varolan belge ve kanıtlar ancak bu bicimde bir yargı ve değerlendirmeye izin verdi.
Doğallıkla Alevi nitelikli olaylarda ayrıca devletin din ve mezhep acısından baskıcı, ezici ve kıyıcı yaklaşımı bir farklı etken olarak devreye giriyor ve Alevi ayaklanmalarında bu etken oldukca temel rolu oynuyor. Bu tur belirlemelerimizi oldukca yoğun olarak verdiğimiz belge ve kanıtlarla desteklemeye calıştık. Osmanlı toplumsal yapısının birer urunleri olan olayları ve ayaklanmaları araştırırken - konumuz gereği - Alevi niteliklilerine objektifimizi biraz daha yakından tutarak ayrıntılamaya calıştık. Bu, genellikle 15. - 18. yuzyılları kapsadı. Gorduğumuz şey; Alevi toplumunun tarihi boyu insanlık hak ve ozgurlukleri icin verdiği savaşımıdır. Varoluş- yokoluş, yani kimlik kavgasıdır. İnsan oluşunun gereklerini istemekdir. Bu istekleri kendisine surekli pahalıya mal olmuştur. Alevi ayaklanmalarının iceriği ozunde bu...
Baki Oz Kartal -1992Tıpkıcekim PDF, Clearscan
8 Mb
220 Tek Sayfa

Ant Yayınları, 1992


Bu kitap ilk kez forumumuzda paylaşılmaktadır.


Lutfen forumun linklerine sahip cıkın.
Forumun adresini verin ailemize katılsınlar.
Forum paylaşım-katılım kulturudur.
Harcanan emek bu forumun gelişmesi icindir, sahip cıkalım.

[Sadece kayıtlı ve aktif kullanıcılar bağlantıları görebilir. ]

Yeni Konu Aç
Seçenekler


İletişim