Ataol Behramoğlu - Kızıma Mektuplar - Webmaster - Teknoloji Forumları

Ataol Behramoğlu - Kızıma Mektuplar

Şiir Kitapları


Cevapla
 
Seçenekler
  #1  
Alt 14 Temmuz 2022, 17:18:04
Kriantex0691 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Süpervizör
 
Ankara Şubesi
Üyelik Tarihi: 29 Nisan 2006
Mesajlar: 40.095
Konular: 12246
Aldığı Beğeni: 39
Verdiği Beğeni: 0
Standart Ataol Behramoğlu - Kızıma Mektuplarİyi Okumalar...

Ataol Behramoğlu - Kızıma Mektuplar
Adam, 1998, 268, , Şiir
"Duşuncenin, tasarının ağır bastığı şiiri, 'epik şiir' diye adlandırabi- leceğimizi sanırım. Burada ağır basan şey, şairin aklı, ya da aklıyla kavradığı, bir nesne olarak gorebildiği, 'duygusu'dur. Bu turden şiirlerde de 'lirizm' ozellikleri bulunabilir. Fakat o da aklın gudu- mundedir. Cunku ağır basan oğe, akıldır, tanımlanmış, tasarlanmış olan şeylerdir. 'Mustafa Suphi Destanı' ve 'İyi Bir Yurttaş Aranıyor'u oluşturan şiirler, bu turden şiirlerdir. Boyle bir calışmada şiirin bicimi uzerinde sonsuzca değişiklikler yapma olanağı vardır." (1981)
— Ataol Behramoğlu
Ataol Behramoğlu’nun Lotus (Asya-Afrika Yazarlar Birliği) 1981 Edebiyat Buyuk Odulu verilen butun şiirlerini bir araya getirecek kitaplarının ucuncusu olan bu ciltte şairin şu yapıtları yer alıyor: Dortlukler; Mustafa Suphi Destanı; İyi Bir Yurttaş Aranıyor; Kızıma Mektuplar; Bebeklerin Ulusu Yok.
Ataol Behramoğlu (d. 1942, Catalca) ilkoğrenimini Kars ve Cankırı'da, ortaoğrenimini Cankırı Lisesi'nde, yuksekoğrenimini Ankara Uni¬versitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakultesi Rus Dili ve Edebiyatı Bolumu'nde tamamladı. İlk kitabı 1965'de yayımlanmıştı. İkinci kitabı Bir Gun Mutlaka (1970) ise geniş yankılar uyandırdı. Birbirini izleyen kitapları kısa zamanda tukendi. 1970-74, 1984-89 yılları arasında on yıla yakın bir sure yurt dışında kaldı. Moskova ve Paris universitelerinde edebiyat, dil calışmaları yaptı. Ataol Behramoğlu cevirileri, yonettiği dergiler, yazdığı eleştiri yazılarıyla da kuşağının başta gelen yazarlarından biri oldu.


[Sadece kayıtlı ve aktif kullanıcılar bağlantıları görebilir. ]

Yeni Konu Aç
Seçenekler


İletişim