Sanat Felsefesi - Çağdaş Bir Giriş - Webmaster - Teknoloji Forumları

Sanat Felsefesi - Çağdaş Bir Giriş

Sanat & Tasarım Kitapları


Cevapla
 
Seçenekler
  #1  
Alt 18 Kasım 2020, 05:40:12
hisarbeyli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Asistan
 
Şubesi
Üyelik Tarihi: 11 Nisan 2008
Mesajlar: 23.042
Konular: 12702
Aldığı Beğeni: 19
Verdiği Beğeni: 0
Standart Sanat Felsefesi - Çağdaş Bir GirişNoël Carroll'un sanat felsefesi ve estetik konularını çağdaş ve eleştirel bir yaklaşımla ele aldığı bu kitap, aynı zamanda çözümsel felsefe yöntemlerine bir giriş özelliği de taşımaktadır.

Carroll, sanat kuramlarını önce genel hatlarıyla tanıtıyor; ardından, sistematik bir şekilde çözümlüyor; en sonunda da okuyucuyu şu gerçekle baş başa bırakıyor: Geçmişten bugüne hiçbir kuram eksiksiz değildir, hepsinin mutlaka güçlü ve zayıf yanları vardır. Her biri belli sorulara yanıt verirken, bazıları karşısında çaresiz, bazılarındansa habersizdir.

Yazar, kuramları karşılaştırmalı bir şekilde ele almanın çok yararlı olduğunu gözler önüne seriyor. Belirttiği üzere, hatalı bakış açıları bile bulmacanın bir kısmını çözmeye, karşıt görüşleri bir araya getirerek sapı samandan ayırmaya ve daha iyi bileşimler sunan parçaları ayrıştırmaya yardımcı olur.

Felsefî kuramlar diyalektik gelişirler. İleriye atılan her adım önceki bakış açılarının, yöntem ve tekniklerin bazı kısımlarının reddini, bazılarınınsa sindirilmesini gerektirir. Her durumda, felsefî gelişimin motoru olan eleştiri, çözümsel felsefenin ve çözümsel sanat felsefesinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Diyalektiğe hoş geldiniz...Sayfa Sayısı: 416

Baskı Yılı: 2012


Dili: Türkçe
Yayınevi: Ütopya Yayınevi *
Kitap Adı: Sanat Felsefesi - Çağdaş Bir Giriş Yazar: Noel Carrol Çevirmen: Korkmaz Tirkeş Yayınevi: Ütopya Yayınevi İlk Baskı Yılı: 2012 Dil: Türkçe Barkod: 9786055580322

Yeni Konu Aç
Seçenekler


İletişim