Rehber Demon's Souls RPCS3 60+ FPS ve Mod - Webmaster - Teknoloji Forumları

Rehber Demon's Souls RPCS3 60+ FPS ve Mod

Oyun Dünyası


Cevapla
 
Seçenekler
  #1  
Alt 25 Kasım 2022, 06:45:09
Guest#1.424.500 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Binbaşı
 
Şubesi
Üyelik Tarihi: 21 Kasım 2022
Mesajlar: 2.157
Konular: 112427
Aldığı Beğeni: 0
Verdiği Beğeni: 0
Standart Rehber Demon's Souls RPCS3 60+ FPS ve Mod

Merhaba arkadaşlar, Demons's Souls'u RPCS3 uzerinden oynamak icin yeterli turkce kaynak olmadığını fark ettim. Olan rehberler eski ve guncel surumlere uymuyorlar.

Bu rehber sayesinde, oyunu 60+ FPS oynayabileceksiniz. Yeter ki orta seviye bir PC'niz olsun.
Rehberde derlenen butun yazılar tarafıma aittir, tek tek yabancı forumlardan edindiğim bilgiler ışığında stabil değerler ve iyi bir oynanış sunmakta.
Sadece FPS rehberi olmayıp, modlama konusuna girişeceğiz ve oyun sanki PC portuymuş gibi calışacak. Bazı sorunları halledeceğiz ayrıca kişi isterse daha fazla ozellikte kurabilir.

Oncelikle oyunu oynamak icin elinizde Xbox, PS4, PS3, DualSense kontrolculeri var sayıyorum. Cunku o konulara hic girmeyeceğim.

1- Oyunun dosyalarına sahip olmak​Artık PS3 oyunlarına sahip olmanın bir yolu yok, aslında oyunun dijital versiyonu var fakat ben bulamadım. Yoksa satın alıp PC'ye indirecektim. Bu yuzden oyunu malum yerlerden elde etmeniz gerekiyor ve bunu bu forumda paylaşamıyorum maalesef. Dosyaları elde etmenin birden fazla yolu var ufak bir araştırma ile yapabilirsiniz. Ayrıca Discord da yardımcı olabilir, YouTube modluğunu yaptığım @emin Cıtak hocamın Discord linkinden Demon's Souls kanalına giriş yapabilirsiniz.

Oyunun RPCS3 uyumlu versiyonları:
NPEB01202 (PSN/EU) (Bendeki surum) NPUB30910 (PSN/US) BCJS30022 (DVD/JAP) BLES00932 (DVD/EU) BLUS30443 (DVD/US) Butun bu versiyonlar RPCS3 sitesinde Playable yani, 60 FPS olarak listelenmiştir. Acıkcası oyunun başka bir versiyonu var mı bilmiyorum. İnternette bulacağınız buyuk ihtimalle BLUS30443 olacaktır, bendeki NPEB01202 surumudur.

Ayrıntılı bilgi icin: RPCS3 - Compatibility List

2- RPCS3 İndirme & Kurulum​Oncelikle uygulamanın resmi sitesinden Windows dosyasını indirin. Dosyalar Portable yani kurulumsuz olarak inmektedir. Dosyaları herhangi bir yere cıkarabilirsiniz.

RPCS3 - Download RPCS3 is under steady development and the binaries we produce are highly experimental. Your system requirements may vary depending on your hardware configuration.
rpcs3.net
Programı actıktan sonra karşınıza şoyle bir ekran geliyor:Buradan kısaca dediği, acık kaynak PS3 emulatoru olduğu ve kullanmak icin PS3 Firmware kurmanız gerektiğidir.

PS3 System software Get the latest PS3 update.
www.playstation.com
Buradan dosyayı indiriyoruz ve RPCS3'den File > Install Firmware yolunu takip ederek indirdiğimiz PUP uzantılı dosyayı seciyoruz.

Eğer dosya inmiyorsa "Download PS3 Update" butonuna sağ tıklayarak "bağlantıyı kaydet" deyin ve dosya kaydedilemiyor derse yandaki oktan sakla tuşuna basın. (Chrome) Merak etmeyin, dosya direkt Sony sitesindedir. Herhangi bir korsan dosya vs. değildir.Gorselde bize işlemin başarılı olduğunu soyluyor, devam ediyoruz bir sonraki aşamada bir kereye mahsus Compile etmesini bekliyoruz, işlem fazla uzun değil fakat sisteminize gore değişkenlik gosterebilir.
Kurulum aşamasından ayrıntılı bilgi icin: RPCS3 - Quickstart

3- Oyunun kurulumu​İndirdiğiniz oyun PKG uzantılı ise 1. adımı değilse ve butun dosyalar acıksa 2. adımı takip edin.

1- PKG uzantılı oyunun kurulumu​Bu adımda pek bir şey yapmanız gerek yok, basitce:
File > Install Packages/RAPS/EDATS kısmından PKG dosyası secilir ve kurulumun bitmesi beklenir. Eğer indirdiğiniz oyunda RAP dosyası da varsa onu da aynı yerden yuklemeniz gerekir. Aksi halde konsolda "RAP License Not Found" adlı hata alırsınız ve RAP dosyanız yoksa nasıl oluşturulacağı hakkında bilgi sahibi değilim. Genelde icinde olur. Bu oyunun genellikle dijital versiyonu olduğu konumu dev_hdd0 > game icindedir. Versiyonlu klasorde yazar orneğin: NPEB01202 Oyunun 3. kurulum aşamasına gecilir.
2- Oyunun manuel kurulumu​Oyunun manuel kurulumunda genellikle oyun disk şeklindedir ve dosyalar acıktır yani kendiniz RPCS3 icine kopyalamanız gerekmekte.
Oyunun dosyalarına genel bakış bu şekildedir, sizde buyuk ihtimalle LICDIR olmayacak. MANUAL oyunun kitapcığı, TROPDIR kupalar, USRDIR ise oyunun kendi dosyalarıdır.

Gorduğunuz dosyaları bir klasor oluşturup, version adını yazın. İndirdiğiniz yerde version adı yazar orneğin; NPEB01202 Dosyaları bu klasore atın. Daha sonra dev_hdd0 > disc icine bu klasoru bırakın. 3- Oyun patch kurma ve FPS kilidini kaldırma.​En meşşakatli yeri burasıdır ancak ayarlar gorduğunuzden daha basittir.
Oncelikle RPCS3 acıksa yukarıdan refresh acık değilse de acalım, Demons Souls'u gormeniz lazım.

Oyuna sağ tıklıyoruz ve Manage Game Patches seceneğini seciyoruz. Sonra Download Latest Patches butonuna tıklıyoruz. Aşağıdaki ekran goruntusunde ise direkt oyununuzun surumune uygun patchleri veya direkt versiyon patch gorebilirsiniz.


Buradan istediğiniz ozellikleri secebilirsiniz. Kısaca:

21:9 geniş ekran desteği. 32:9 geniş ekran desteği. Disable Dynamic Exposure: Bu size %20 performans kazandırır ancak oyun daha koyu tona sahip olur, yani goruş mesafesi duşer. Ben acılmasını onermiyorum. Disable Motion Blur: bu ayardan butun oyunlarda nefret ederim, o yuzden sectim. Siz de kendinize gore belirleyebilirsiniz bunu. Enable FreeCam: Bu secenek yeni gelmiş, kısaca serbest dolaşımı aktif eder. Ben acmadım ancak free cam ile onde hangi duşman var onu gorebilirsiniz mantıken. Skip Intro Videos: Başlangıctaki logoları geciyor, cunku gecilemiyorlar. Unlock FPS: İşte bu esas onemli ayar, hicbir şey acmayın bunu acın. Cunku 60 FPS veren bu ayardır. Daha sonra bu ekrandan save deyip cıkın. Şimdi birkac onemli ayar yapacağız.

Oyuna sağ tıklıyoruz ve "Create Custom Config" diyoruz.
Pencere acılmaz tekrar sağ tıklayıp "Change Custom Configuration" butonuna tıklayın.

CPU sekmesinde:
PPU Decoder > Recompiler (LLVM) SPU Decoder > Recompiler (LLVM) SPU Block Size > Safe Preferred SPU Threads > Eğer 6 ve daha fazla cekirdeğe sahip işlemciniz varsa Auto, daha az cekirdeğe sahip işlemciniz varsa 3 diyebilirsiniz. Bunlar genellikle bu ayardadır, fakat yine de yazmış olayım.
GPU kısmına gecin:
Renderer > Vulkan Framelimit > Auto Resolution Scale > 300% (4K), 200% (2K), %150 (1080P) Ayrıca dilerseniz FSR Upcaling acabilirsiniz, evet yanlış duymadınız bildiğiniz FSR. Number of Shader Compiler Threads > Auto Write Color Buffers (Secili olmalı, yoksa bazı modeller gorunmuyor.) Vsync (Secili olmalı, hem senkronu ayarlıyor hemde drop onune geciyor)


Audio kısmında sadece Audio Out > Cubeb olsun. Yoksa ses sacmalıyor.

Advanced sekmesi:
Eğer iyi bir kartınız varsa oyun 4K'da bile 100+ FPS verecektir (RX 570 ile denediğimde 60 stabildi) o yuzden VBlank Frequency ayarını monitorunuzun Hertz'ine x2 yaparak getirebilirsiniz orneğin benim monitorum 75 Hz olduğu icin 180 Hz yaptım ayarı. Zaten Vsync acık olduğu icin 75'e sabitliyor ancak Hz ayarladığımız icin drop olmuyor. Bunu yapmazsanız dediğim gibi oyun sadece 60'da calışacaktır.
4- Oyunu oynamak​Her şey tamamsa oyunu acın, ilk başta shader compiling uzun surebilir, sabırlı olun.

Fullscreen icin cift tık yapabilirsiniz.
Eğer ilk aşamada goruntu gelmezse korkmayın, bazen yapıyor bunu kontrolcunuzdeki start tuşuyla menuye ulaşın.
Oyunu acın ve keyfini cıkarabilirsiniz ancak bizim ayarlarımız henuz bitmedi, ne dedik PC portu olacak dedik.
5- Bazı onemli modlar​
Demon's Souls Demon's Souls is the first installment in the Souls series of games created by game director Hidetaka Miyazaki, and was produced under supervision by Sony's Japan Studio. Set in a dark fantasy world, players take control of a hero who has journeyed to the fictional kingdom of Boletaria, which is...
wiki.rpcs3.net
Şimdi burada yazana gore, Gray Outline yani sol ustteki bar etrafında sacma bir gri cerceve oluyor onu kaldırmak icin: Gray outline removal Oyunu upscale ettiğimiz icin uzak mesafelerde cok fazla bulanık oluyor onu da engellemek icin şunu kurun: Remove Depth of Field - PS3 Şimdi gerekli olanlar bunlar ancak biz ekstra bir şey daha ekeyeceğiz.
Hi-Res Font Update with Button Glyphs Şimdi bu mod fontları hd yapıyor cunku gercekten yazılar piksel piksel oluyor ancak bu mod duzeltiyor. İndirirken kontrolcunuze gore de indirirseniz mesela Xbox duzeni indirirseniz buton ikonları da Xbox kontrolcusu oluyor.

Ayrıca isteğe bağlı da mod indirebilirsiniz. Guzel modlar var.

6- Oyunu online oynamak (Opsiyonel)​Evet, oyunu online oynayabilirsiniz. Ancak kotu sistemlerde FPS duşuruyor bilginiz olsun.

Oyuna sağ tıklayarak "Change Custom Configuration" diyoruz ve Network sekmesine gelerek, Status seceneğini Connected yapıyoruz.
IP/Host Switches kısmına ise şunları ekliyoruz:
Kod:Panoya kopyala
ds-eu-c.scej-online.jp=206.189.232.242&&ds-eu-g.scej-online.jp=206.189.232.242&&c.demons-souls.com=206.189.232.242&&g.demons-souls.com=206.189.232.242&&cmnap.scej-online.jp=206.189.232.242&&demons-souls.scej-online.jp=206.189.232.242


7- Oyunun kısayolunu atama ve Steam'e bağlamak​Oncelikle Steam'de kutuphane kısmına gelerek aşağıdan oyun ekle, Steam dışı oyun ekle diyerek RPCS3.exe dosyasını seciyoruz.
Daha sonra ozelliklere gelip, hedef kısmına:

Kod:Panoya kopyala
"D:GamesRPCS3rpcs3.exe" --no-gui "D:GamesRPCS3dev_hdd0gameNPEB01202USRDIREBOOT. BIN"


Koyu alanlar değiştirilmesi gereken yerlerdir. esas kısım:
Kod:Panoya kopyala
--no-gui "D:GamesRPCS3dev_hdd0gameNPEB01202USRDIREBOOT. BIN"


Burası cunku yolu kendiniz değiştirmelisiniz, basitce oyunun konumudur.

--no-gui ise RPCS3 yerine direkt oyunu acabilirsiniz.
Aslında direkt fullscreen acılmasını sağlayan kod vardı ancak unuttum. Bulursam eklerim konuya.

Bu arada Steam kontrolculeri devredışı bırakırsanız iyi olur cunku RPCS3 butun kontrolculeri tanıyor. Steam'in bunu tanımasına gerek yok. Bunun icin de oyunu Steam Big Picture'den acın ve kontrolcuyu kapatın.

Eğer Steam'e atmak istemiyorsanız mantık yine aynı, RPCS3.exe kısayolunu oluşturun ve yukarıdaki kodu kopyalayın.

8- Gorduğum hatalar, bazı detaylar ve sistemim​Ben bir kere oyunu bitirdim fakat yeni sistemimde aynı oyunda cok fazla cokme yaşadığım icin tekrardan kurup bu sefer sağlam modlama yaptım. Oncesinde cok fazla mod kullanmıştım muhtemelen uyumsuzdu.
Oyundan atma ve Crash yeme. Bazen yuklenmeyen modeller. Kapat ac ile duzeliyor. Ayrıca oyun icinde coğunluk "Shader Compiled.." yazısını goreceksiniz, sisteminiz ne kadar iyiyse bu durum o kadar saliselik olacak videoda gorduğunuz gibi. Ancak sisteminiz kotuyse can sıkıcı olabilir. Fakat moral bozmak yok, bu durum oyunu oynadıkca duzeliyor. Cunku hep gectiğiniz yerden, yaptığınız silah animasyonları vs. hep aynı olduğu icin bir sure sonra compiling yapmayacaktır.

Sistemim:
5600X, 32 GB 16x2 3600 Mhz RAM, RX 6700 XT

Rahatlıkla oynayabiliyorum ancak sağlam bir işlemciniz, orta seviye kartınız da olsa yine rahat oynarsınız.

9- Klavye mouse ayarları icin​
Rehber: Demon's Souls RPCS3 Klavye & Mouse Ayarları Merhaba arkadaşlar, daha once size RPCS3 Demon's Souls nasıl oynayacağınızı ve iyi performans icin ne yapmanız gerektiğini anlatmıştım. Konu ve konu dışında bircok arkadaşın kontrolcusunun olmadığını, bu yuzden oyunu oynayamadığını soylediler. Ben de bu konuda araştırmalar yapıp başarılı bir...
www.technopat.net
Oynanış:​Videoyu 60 FPS olarak tekrar render aldım. Takılmalar ve stutter sorunu var gibi duruyor ancak aslında yok. Bu tamamen benim render ayarlarımdan kaynaklı.

Yeni Konu Aç
Seçenekler


İletişim