4+4+4 Eğitim Sistemi-Sıkca Sorulan Sorular - Webmaster - Teknoloji Forumları

4+4+4 Eğitim Sistemi-Sıkca Sorulan Sorular

İlkokul, Ortaokul


Cevapla
 
Seçenekler
  #1  
Alt 22 Eylül 2022, 06:02:00
Guest#1.115.552 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Binbaşı
 
Yurtdışı Şubesi
Üyelik Tarihi: 09 Ağustos 2021
Mesajlar: 2.315
Konular: 852331
Aldığı Beğeni: 0
Verdiği Beğeni: 0
Standart 4+4+4 Eğitim Sistemi-Sıkca Sorulan Sorular

Milli Eğitim Bakanlığının 12 yıllık eğitim ile ilgili soru-cevaplarla acıklamaları icin TIKLAYINIZ

Okula başlama yaşı kac olacak?

Kafaları en cok karıştıran konulardan biri de okula başlama yaşı oldu. Bu seneye kadar cocukların ilkoğretime başlama yaşı 72-84 ay aralığındaydı. Ancak yeni sistemle okula başlama yaşı 60 ay ile 72 ay arasında olarak belirlendi. Buna gore, 6 yaşından gun alan cocuklarla 7 yaşından gun alan cocuklar, ay farkına bakılmadan okula alınacak.

İlkokul bitince diploma alınacak mı?

Yeni sisteme gore, ilk 4 yıl oğrenciye bilgi vermekten cok okuma, yazma, kavrama ve oyuna dayalı bir sistem olacak. Oğrencinin yeteneklerini keşfetmesi sağlanacak. Ortaokula gecerken yeteneklerine gore okul belirlenecek. Ortaokula gecişte sertifika verilecek. Sertifika diploma yerine gecmeyecek.

4 ’uncu sınıftan sonra meslek secimi olacak mı?

Yeni sistemin ilk kademesi olan 4 yıl bittikten sonra oğrenci ortaokula gececek ve onune 3 secenek cıkacak: Genel ortaokul, mesleki / teknik ortaokul ve imam hatip ortaokulu.

Ortaokulda hazırlık sınıfı olacak mı?

Butun ortaokullarda eğitim esnek olacak ve ilk yıl yabancı dil hazırlık okutulacak. Eski sistemde ortaokulda secim hakkı yoktu ve yabancı dil hazırlık sınıfları yaygın değildi. Hazırlık sınıfı ozel okullarda vardı.

Kuran secmeli mi zorunlu mu olacak?

Genel ortaokulda İngilizce ağırlıklı eğitim verilecek. Matematik, Turkce ve fen gibi zorunlu derslerinin yanı sıra secmeli dersler olacak. Yasada Kur ’an-ı Kerim ve Hz Peygamber ’in hayatı dersleri secmeli ders olarak belirtildi. Ancak diğer secmeli dersler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenecek. Oğrenciler ikinci bir yabancı dili de secebilecek.

Meslek liselerinin orta bolumu acılacak mı?

Evet, 28 Şubat ’la birlikte kapanan meslek ve teknik liselerinin orta kısımları yeniden acılıyor. Bu okullarda da eğitim modeli esnek bir yapıda olacak. Ortaokullarda oğrenci pratikten cok kitap uzerinde eğitim alacak. Oğrenci veya veli isteği doğrultusunda kısa programla fark derslerini vererek ortaokullar arası geciş yapabilecek. Bu diğer ortaokullarda da gecerli olacak.

İHL ’lerin orta kısmı acılıyor mu?

Yeni yasayla İmam hatip Liseleri ’nin orta kısımları acılıyor. İmam hatip ortaokullarında da esnek eğitim modeli olacak ve diğer okullarda gorulen dersleri secmeli ders olarak alabilecek. Oğrenci zorunlu olarak Arapca ve İngilizce ders gorecek ve isteği doğrultusunda secmeli ders olarak diğer yabancı dilleri de secebilecek. Bu okullarda Kur ’an-ı Kerim dersleri basitleştirilerek gosterilecek.

Orta kısımda staj ve cıraklık olacak mı?

Hayır. Staj lisede başlayacak. Mesleki/teknik liselerde secmeli ders ve yatay geciş imkanı olacak. Oğrenci bolumuyle ilgili cıraklık eğitimi almak isterse 1 yıl okuduktan sonra staj eğitimi alabilecek. Oğrenci secmeli ders olarak “Kur ’an” ve “Peygamber ’in Hayatı” derslerini alabilmesinin yanı sıra fen liselerinde gosterilen dersler veya yabancı dil secenekleriyle eğitim alabilecek.

8 ’inci yıldan sonra ne olacak?

İkinci 4 olan ortaokul bittikten sonra oğrenciye yine diploma yerine hangi alanda eğitimini bitirdi ise sertifika verilecek. Oğrencinin lisede karşısına 4 farklı lise seceneği cıkacak. Ancak oğrenci ortaokuldaki devamı olan liseyi değil de diğer okulları tercih edebilecek.

Genel liselerde eğitim nasıl olacak?

Genel liseleri tercih eden oğrenci yabancı dil ağırlıklı dersler alacak. Benzer yetenekteki cocuklarla ozel sınıflar acılacak. Ayrıca oğrenci, isterse, sosyal bilimler, guzel sanatlar ve imam hatiplerin derslerinin yanısıra Kur ’an-Kerim ve Peygamber ’in Hayatı derslerini alabilecek.

İkinci 4 ’te acıkoğretimi kimler secebilecek?

En buyuk tartışmayı yaratan maddelerden biri de 4 ’uncu sınıftan sonra isteyenlerin acıkoğretimi secebilmesi konusundaydı. Ancak hukumet bu maddeyi geri cekti. Sadece ozurluler gibi dezavantajlı gruplar ile ustun zekalıların da icinde bulunduğu kişiler acık oğretimden yararlanabilecek. Kimlerin acıkoğretime gidebileceğine Bakanlar Kurulu karar verecek. Bu oğrencilerin sayısı orgun eğitim alacak oğrencilerin sayısının yuzde 1 ’ini gecmeyecek.

Diploma ne zaman alınacak?

Oğrencilere diploma 12 yılın sonunda verilecek ve tek diploma olacak. Ote yandan oğrencinin 4 yıl veya 8 yıl okumasının bir anlamı olmayacak ve oğrenci okulu yarıda bıraktığı takdirde eğitimsiz sayılacak. Ancak ortaokulu tamamlayanlara ilkoğretim sertifikası verilecek.

Alevilik ve Hristiyanlık da secmeli ders olacak mı?

Yeni eğitim sistemiyle birlikte isteğe gore okullarda İngilizce, Almanca, Fransızca dillerinin yanı sıra Kurtce eğitim de verilebilecek. Okullarda İslam dininin yanı sıra isteğe gore Hristiyanlık, Musevilik, Alevilik ve Suryanilik gibi din ve mezheplerde de eğitim verilebilecek.

Meslek lisesini bitirenlerin katsayı farkı kalktı mı?

Evet, meslek liselerine universite giriş sınavlarında uygulanan katsayı yeni yasayla kaldırıldı. Meslek lisesi kokenli adaylara kendi alanlarına ilişkin tercih yaptıkları durumunda eklenen artı puanın kat sayısı da kaldırıldı. Universiteye yerleştirme puanlarının hesaplanmasında adayların orta oğretim başarıları da dikkate alınacak

Yeni Konu Aç
Seçenekler


İletişim