Louis Althusser - Ozeleştiri Oğeleri - Webmaster - Teknoloji Forumları

Louis Althusser - Ozeleştiri Oğeleri

Felsefe ve Sosyoloji Kitapları


Cevapla
 
Seçenekler
  #1  
Alt 18 Temmuz 2022, 01:59:24
Kriantex0691 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Süpervizör
 
Ankara Şubesi
Üyelik Tarihi: 29 Nisan 2006
Mesajlar: 40.095
Konular: 12246
Aldığı Beğeni: 39
Verdiği Beğeni: 0
Standart Louis Althusser - Ozeleştiri OğeleriBu kucuk kitapcık daha once yayınlanmamış iki denemeyi icermektedir. Bunlardan birincisi Haziran 1972 tarihini taşımakta olup, bu metnin John Lewise Cevapta genişce sacılmış olan ve hatırlanacağı uzere, sadece felsefenin tanımının duzeltilmesiyle sınırlı kalan ozeleştiri ogeleriyle birlikte yer alması gerekiyordu. Ama bir yandan sade bir dergi makalesinin sınırlarını aşmamak, ote yandan da Fransızca olarak yayınlanan o metnin birlik ve butunluğunu bozmamak icin bunları yazmaktan vazgecmem gerekti...

Marx İcin ve Kapitali Okuma adlı yapıtlarımın yayınlanmalarından iki sene sonra, Kapitali Okumaın İtalyanca baskısının onsozunde, teorisist bir eğilimden etkilendiklerini belirttiğim sozkonusu bu iki yapıtın eleştirisel bir incelemesini ilk kez bu denemede bulacağız.
Bu Ozeleştiri Oğelerine ek olarak da, genc Marxın evrimini konu alan ve benim hangi istikamete yoneldiğimi gosteren daha onceki bir tarihte (Temmuz 1970) yazılmış bir denemeyi de ilave etmeyi uygun gordum.

-Louis Althusser-
(Kitabın İcinden)

(tarama bana ait değildir.)
[Sadece kayıtlı ve aktif kullanıcılar bağlantıları görebilir. ]

Yeni Konu Aç
Seçenekler


İletişim