Gorunurun Kesişimi - Webmaster - Teknoloji Forumları
  #1  
Alt 15 Kasım 2020, 04:45:24
hisarbeyli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Asistan
 
Şubesi
Üyelik Tarihi: 11 Nisan 2008
Mesajlar: 23.042
Konular: 12702
Aldığı Beğeni: 19
Verdiği Beğeni: 0
Standart Gorunurun KesişimiFransız Duşuncesinin Yaşayan Doruklarından Jean-Luc Marion ilk kez Turkce'de: Sanat Yapıtı, İmge ve İkon Ustune Olağanustu Bir Okuma

Gorulmemiş olanın gorunure ulaşımını denetleyen bekciye, tum sahneye girişlerin efendisine, belirmenin sınırlarının muhafızına ressam denir. Ressam, gorulmez olanın gecesinde, gorunurun bloklarını bu geceden, aşkla ya da coğu kez zorla, cizgi cizgi, leke leke sokup almak icin bir maden damarı kazar. Bir simyacı gibi, tablo ile, o olmasaydı kesinlikle gorunmez kalacak olanı, yani bizim gorulmemiş diye adlandırdığımız şeyi gorunure donuşturur. O, yukarıdaki ve aşağıdaki suların ayrılığını, gorulmemişle gorunur arasındaki ayrımı onceleyen karanlık kaosta calışır. Yarı şahit, yarı baş melek işci olarak dunyanın yaratılışına geri gider.

Libido vivendi, yani imge ile şeyi kesin bir denklik icine sokan saf gorme arzusu, her şeyin bir imgeye indirgendiği ve her imgenin bir şey değerinde olduğu bir dunyayı tanımlar. Bu denklik mutlak bir tiranlıktır: İmgeler dunyasına giriş, neşeli bir zevk icin imgesel olanı ozgurleştirmekten ziyade zihnimizi ve arzumuzu, adeta bir imgeler hapishanesine kapatır gibi, şeylerin dışına hapseder- imgeyle ilgili bir surgun.

Sonunda arzu kendi nesnelerini karanlıktan cekip alır, zira artık, gorunur ve dolayısıyla, bir anlamda kabul edilebilir kılınan ya da en azından dağıtım ağında kabul goren bir imgeden fazlası değildir. İmge bizim icin bir tarzdan daha fazlası -bir dunya- haline gelir. Dunya imge olmuştur. Kabaca soylemek gerekirse, bugun tarihin gorsel-işitsel cağında yaşıyoruz. O halde bu sakin devrimi, tereddutsuz bir coşkuyla kutlamak uygun duşer. Ancak biz bunu yapmayacağız. Bu gorsel-işitsel devrimin ozgur kıldığını ya da acığa vurduğunu soylemeyeceğiz. Eğer bizi boğmakta olan gevşek mutabakatlar arasında hÂl boş yer varsa, burada sorulması gereken soru şudur: Neyin imgesi olarak sunar bu imge kendini?
(Tanıtım Bulteninden)Sayfa Sayısı: 168

Baskı Yılı: 2014


Dili: Turkce
Yayınevi: Monokl
Kitap Adı: Gorunurun Kesişimi Yazar: Jean-Luc Marion Cevirmen: Murat Erşen Yayınevi: Monokl İlk Baskı Yılı: 2014 Dil: Turkce Barkod: 9786055159009

Yeni Konu Aç
Seçenekler


İletişim