Erkekleri çekici yapan araştırmalarla kanıtlanmış özellikler - Webmaster - Teknoloji Forumları

Erkekleri çekici yapan araştırmalarla kanıtlanmış özellikler

Erkekçe


Cevapla
 
Seçenekler
  #1  
Alt 24 Ağustos 2020, 20:56:14
Riverals - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Moderatör
 
Samsun Şubesi
Üyelik Tarihi: 08 Şubat 2007
Mesajlar: 15.219
Konular: 6541
Aldığı Beğeni: 1
Verdiği Beğeni: 0
Riverals - İCQ üzeri Mesaj gönder Riverals - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Erkekleri çekici yapan araştırmalarla kanıtlanmış özellikler

Erkekleri çekici yapan araştırmalarla kanıtlanmış özelliklerEvrensel flört sinyalleri
Antropolog Yazar Helen E. Fisher'a göre dünya genelinde, kadınların çoğu birinden hoşlandıklarında benzer davranışlar sergiliyor. Bir kadın hoşlandığında ilk olarak gülümsüyor, gözlerini kocaman açıp erkeğe dik dik bakarken hızlı ve kontrolsüz bir şekilde kaşlarını kaldırıyor. Daha sonra göz kapaklarını rahatlatıp başını öne eğiyor, yana ve uzağa bakıyor. Sıklıkla elleriyle yüzünü kapatıp avuçlarının arkasına saklanırken gergin bir şekilde kıkırdıyor.

Davul bile dengi dengine
Hem erkekler hem de kadınlar kendileri kadar çekici insanları çekici buluyorlar. Kaliforniye Üniversitesi'nde gerçekleştirilen bir çalışmada araştırmacılar, 60 heteroseksüel kadın ve 60 heteroseksüel erkeğin online bir arkadaşlık sitesindeki davranışlarını inceledi. Kullanıcıların çoğu çekici insanlara ulaşırken, sadece aynı derecede çekici insanlardan yanıt alabildiler. Psikolog Mark Segeant, "Eğer partneriniz sizden daha çekiciyse sizi aldatacağından endişe ediyorsunuz; eğer daha az çekiciyse daha iyilerine layık olduğunuzu düşünüyorsunuz." diyor.

Yüksek statü
Wales Üniversitesi'nin 2010'da yaptığı araştırmada daha pahalı arabalarla poz veren erkeklerin daha çekici algılandığı görüldü. 2014'te Cardiff Metropolitan Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre ise lüks apartmanlarda fotoğraflanan erkekler karşı cinse tarafından daha çekici bulundu. İlginç bir şekilde, erkekler yüksek statüye sahip kadınlara aynı derecede çekilmiyor.

George Clooney etkisi
Kadınlar olgun görünen erkekleri daha çekici buluyor. Psikologlar buna George Clooney etkisi diyor. 2010'da 3 bin 770 heteroseksüel yetişkinin incelendiği araştırmada, kadınların finansal bağımsızlıklarını kazandıkça kendilerinden daha yaşlı erkeklerden hoşlanmaya başladığı görüldü. Psikolog Fhionna Moore, "Kadınlar maddi olarak bağımsız olduklarında, erkek seçerken de oldukça özgüvenli davranıyorlar. Kendilerinden yaşlı ve güçlü erkekleri çekici buluyorlar. Evrim psikologları daha genç kadınların daha olgun erkekleri tercih etmelerine sebep olarak kadınlarda üremenin ergenlikten menopoza kadar sürerken erkeklerde daha ileri yaşlara kadar devam etmesini gösteriyor. Ayrıca toplum, erkeklere yaşlandıkça statü ve kaynaklar için daha fazla fırsat veriyor.

Kirli sakal
2013'te New South Wales Üniversitesi araştırmacıları, 177 heteroseksüel erkek ve 351 heteroseksüel kadından 10 erkeğin fotoğraflarına bakmasını istedi. Bu erkeklerin bazıları sinek kaydı tıraşlı, bazıları hafif sakallı, bazıları kirli sakallı, diğerleri ise yoğun sakallıydı. Katılımcılar bu erkekleri puanlarken kadınların kirli sakallı erkekleri daha çekici bulduğu görüldü. Bilim insanları, sakalın olgunluk ve maskülenlikle birlikte hakimiyet ve agresiyonla ilişkilendirildiğini söylüyor.

Kaslı değil fit bir vücut
Kaliforniya Üniversitesi'nin araştırmasında 286 kadına üstsüz erkeklerin fotoğrafı gösterilerek hangilerinin uzun süreli, hangilerinin kısa süreli ilişki için uygun olabileceği soruldu. Sonuçlara göre, kadınlar kaslı erkeklerle kısa süreli düşünürken daha az kaslı erkeklerin uzun süreli ilişkiler için uygun olduğu kanısında.

Köpek babaları
2014'te İsrail'de bir akademik merkezde 100 İsrailli kadına erkekler hakkında kısa hikayeler okutuldu. Bazı erkekler "kaba" - partnerini aldatan ve kavga eden; bazıları ise "baba" -işlerinde çok çalışkan ve çocuklarıyla ilgilenen- stereotipi olarak betimlendi. Kadınlar, "kaba" erkek stereotiplerinden köpeği olanları uzun süreli partner olarak uygun görürken, diğerlerini eledi. Araştırmacılar, evcil hayvanı olan erkeklerin daha korumacılık ve uzun süreli bağlılık sinyali verdiği sonucuna vardı.

Ekstrem sporlar
2014'te Alaska Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre kadınlar, araştırmacıların deyimiyle "avcı-toplayıcı riskleri"ni alan erkekleri çekici buluyor. Araştırmada kadınlara, riskli davranışlar sergileyen erkekleri ne kadar çekici bulduklarını puanladıkları bir anket verildi. Avcı-toplayıcı riskleri arasında dağ bisikleti, scuba-diving ve ekstrem paten kayma gibi sporlar yer alırken modern riskler arasında akademik bir makalede izinsiz ifadeler kullanma, laboratuvarda kimyasallarla uğraşma ve bilgisayarındaki virüs programını güncellememe gibi davranışlar yer aldı. Sonuçlar gösterdi ki, kadınlar ekstrem sporların yer aldığı avcı-toplayıcı risklerini daha çekici buluyor. Avcı-toplayıcı riskleri ilkel insanların karşılaştığı risklerle benzer.

Sarımsak kokusu!
Nefesinizin sarımsak kokması romantizm öldürücü olarak görülür ancak yakın zamanda gerçekleştirilen birkaç araştırma vücut kokularıyla ilgili çok ilginç sonuçları gösteriyor. Bir araştırmada sekiz erkeğe bir dilim peynirli ekmek yedirilirken, diğer sekiz erkeğe bir dilim peynirli ve sarımsaklı ekmek yedirildi. 12 saat boyunca koltuk altlarında bekletilen pamuklar 40 kadına koklatıldı. Kadınların kokuları hoşluk, çekicilik, maskülenlik ve yoğunluk olarak puanlamaları istendi. Sonuçlara göre sarımsak yiyen erkeklerin daha hoş ve çekici, daha az maskülen ve yoğun bulundu.

Yara izleri
Çocukken bisikletten düşüp çenenizi yardınız mı? İlginç ama böyle bir anınızın izi duruyorsa çok şanslısınız. 2009'da Liverpool ve Stirling Üniversiteleri'nin araştırmacıları yaptıkları çalışmada yüzdeki yara izlerinin kadınlara çekici geldiğini ortaya koydu. Yüzünde yara olan ve olmayan erkekleri hem kısa hem uzun süreli ilişkiler için puanlayan kadınlar, yüzünde yara izi olan erkekleri kısa süreli ilişkiler için çekici buldu.

Kırmızının cazibesi
2010'da yapılan Çin, İngiltere, Almanya ve ABD'nin dahil olduğu kültürlerarası araştırmada kadınların, kırmızı giyen erkekleri daha çekici bulduğu ortaya çıktı. Bir deneyde kırmızı veya yeşil giyen erkeklerin fotoğrafları gösterilen 55 kadından, bu erkekleri çekiciliklerine göre puanlaması istendi. Sonuçlar kadınların kırmızı giyenleri daha çekici bulduğunu gösterdi. Elbette başka renklerde de denendiğinde aynı sonuçla karşılaşıldı.

Bir klasik: "Kadınlar kendilerini güldüren erkeklerden hoşlanır"
Pek çok araştırma kadınların kendilerini güldüren erkekleri çekici bulduğunu gösteriyor. Erkekler için ise durum tam tersi. Erkekler, kendilerini güldüren kadınlardan genellikle hoşlanmıyor.

milliyet

admin bunu beğendi.
Yeni Konu Aç
Seçenekler


İletişim