Cemalnur Sargut - Bakara - Webmaster - Teknoloji Forumları
  #1  
Alt 17 Temmuz 2022, 19:54:24
Kriantex0691 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Süpervizör
 
Ankara Şubesi
Üyelik Tarihi: 29 Nisan 2006
Mesajlar: 40.094
Konular: 12245
Aldığı Beğeni: 39
Verdiği Beğeni: 0
Standart Cemalnur Sargut - Bakara

Cemalnur Sargut - Bakara

Bakara suresi Hz. Muhammedin (s.a.v.) Medineye hicret etmelerinden sonra inen ilk sûredir. Bakara sûresi icin Âlimler; KurÂnın zirvesi el-Bakara sûresidir. KurÂn canlı bir cisme benzetilecek olursa Fatiha başı, el-Bakara govdesinin en onemli kısmı, diğer sûreler de başka uzuvları, cihazları, kol ve bacakları derecesindedir, demişlerdir.

Bakara suresinin ilk on ayetinin calışması olan bu kitabın cok buyuk bir bolumunu namaz oluşturmaktadır. İlk on ayetin icinde Kitabın manası, Hidayetin anlamı ve korunup sakınan takva ehli icin KurÂnın nasıl bir kılavuz olduğuna dair tasavvufî acıklamalar mevcuttur. Buyuk mutasavvıfların yorumlarıyla derlenmiş olan bu calışma; gayba iman, abdest, namaz, infak gibi konular derinlemesine incelenmiş, okuyucu icin bir kaynak eser olması amaclanmıştır.

"Elif, LÂm, Mîm.
Hayat, ilim, hikmet...
Yaradılışın başlamasıyla dirilen insan, ilmini hikmete cevirip Allahı her baktığı yerde gormek her işittiği seste duymak derecesine ulaşınca, yaşadığını anlar, idr?k sahibi olur. İşte başındaki uc harfle dahî Kuranın mÂnÂsını ozetleyen yuce sûre Bakara bizi tevhîde goturen putlarımızı kırarak hÂkim (hikmet sahibi) olmayı oğreten Rabbî sûredir".
Yazarın OnsozundenSayfa Sayısı: 383

Baskı Yılı: 2009


Dili: Turkce
Yayınevi: Nefes Yayıncılık
Pdf boyutu: 18 mb

[Sadece kayıtlı ve aktif kullanıcılar bağlantıları görebilir. ]

Bakara

Yeni Konu Aç
Seçenekler


İletişim