Ayşen Uysal - Sokakta Siyaset: Turkiye'de Protesto Eylemleri, Protestocular ve Polis - Webmaster - Teknoloji Forumları

Ayşen Uysal - Sokakta Siyaset: Turkiye'de Protesto Eylemleri, Protestocular ve Polis

Araştırma ve İnceleme Kitapları


Cevapla
 
Seçenekler
  #1  
Alt 17 Temmuz 2022, 05:32:32
Kriantex0691 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Süpervizör
 
Ankara Şubesi
Üyelik Tarihi: 29 Nisan 2006
Mesajlar: 40.094
Konular: 12245
Aldığı Beğeni: 40
Verdiği Beğeni: 0
Standart Ayşen Uysal - Sokakta Siyaset: Turkiye'de Protesto Eylemleri, Protestocular ve PolisAyşen Uysal, Sokakta Siyaset: Turkiye'de Protesto Eylemleri, Protestocular ve Polis, İletişim Yayınları, Araştırma-İnceleme Dizisi 406, 2017, 328 s.[Sadece kayıtlı ve aktif kullanıcılar bağlantıları görebilir. ][Arka kapaktan]“Sokak, catışma, muzakere ve temsil alanıdır. Sokak, mevcut hakları korumanın, yeni hak taleplerinde bulunmanın, kamu politikalarına mudahale etmenin aracı ve mekÂnıdır. Sokak, siyasal duşunceyi dışa vurmanın, duşunceyi simgesel duzeyde acıklamanın aracıdır. Duşunceler sokakta pankartlar, dovizler, semboller, ritueller, grafittiler, mizah, kılık kıyafetler, aksesuarlar aracılığıyla acıklanır. Temsili demokrasilerde secimden secime aktif hale gelen yurttaşın, iki secim arası donemde de etkin olmasını sağlayan kolektif eylemler, ozelde de sokak eylemleri, demokrasinin yaygınlaştırılmasının ve derinleştirilmesinin yollarından biridir.”Sokak gosterileri, kamusal alandaki protesto eylemleri son yıllarda butun dunyada yaygın. Turkiye'de de bu kuresel eğilime koşut bir gelişme varken, son yıllarda sokakta siyaset -ozellikle muhalif siyaset- gitgide "tehlikeli" hale geldi. Hatta bu temel yurttaş hakkını kriminalize eden bir tutum hÂkimiyet kazandı.

Elinizdeki kitap İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Adana, Mersin'den farklı saiklere ve taleplere dayanan deneyimleri gozleyerek, Turkiye'de sokak siyasetinin "doğasını" araştırıyor. Protestocuların toplumsal profili nasıl cizilebilir? Ne istiyorlar? Eylem repertuarı nasıl bicimleniyor, nasıl ceşitleniyor?

Polisin eylemlere ve eylemcilere bakışını, zihniyet ve davranış kalıplarını da goz ardı etmiyor calışma. Karşılıklı geliştirilen stratejileri sokak siyasetinin bir dinamiği olarak ele alıyor. Ayşen Uysal bu kapsamlı incelemesiyle sokak gosterilerini ve protestolarını hem anlamaya katkıda bulunuyor hem de onları meşru ve "normal" bir siyasal-toplumsal faaliyet olarak kabul etmeye...Alıntıdır • PDF-cs • 8.31 MB[Sadece kayıtlı ve aktif kullanıcılar bağlantıları görebilir. ]

Yeni Konu Aç
Seçenekler


İletişim