Mukadder Cakır - Gorsel Kultur ve Kuresel Kitle Kulturu - Webmaster - Teknoloji Forumları

Mukadder Cakır - Gorsel Kultur ve Kuresel Kitle Kulturu

Araştırma ve İnceleme Kitapları


Cevapla
 
Seçenekler
  #1  
Alt 17 Temmuz 2022, 05:23:10
Kriantex0691 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Süpervizör
 
Ankara Şubesi
Üyelik Tarihi: 29 Nisan 2006
Mesajlar: 40.094
Konular: 12245
Aldığı Beğeni: 39
Verdiği Beğeni: 0
Standart Mukadder Cakır - Gorsel Kultur ve Kuresel Kitle Kulturu[Sadece kayıtlı ve aktif kullanıcılar bağlantıları görebilir. ]

Yazılı ve sozlu kulturun giderek gerilediği, Gorselliğe dayalı kulturun ise giderek yoğunlaştığı ve carpıcı hale geldiği bir cağda yaşıyoruz. İletişim sureclerinde gorsel olan buyuk onem kazanmış bulunuyor. Bu surecte geleneksel kitle iletişim araclarının ve yeni medyanın/sosyal medyanın gundelik yaşamda başat hale gelmelerinin onemli etkileri var. Fotoğraf makinesinin icadından beri devam eden bu surec, gunumuzde iletişim sureclerinin ve kulturun butun formlarını, ayrıca gundelik yaşam pratiklerini etkisi altına almış bulunuyor.

Gorsel Kultur ve Kuresel Kitle Kulturu isimli bu kitapta, Gorsel Kultur, Kuresel Kitle Kulturu incelendikten sonra, bu iki kultur bicimi arasındaki etkileşim de irdelenmeye calışılıyor; bunun icin bugune kadar yapılmış teorik tartışmalar, geniş bir literatur taraması ile değerlendiriliyor.

Gunumuzde kulturun her formu, kureselleşmiş bulunuyor;oyle ki kuresel surecler, dunyanın her yanındaki kultur bicimlerini adeta bir kuşatma altına altına alıyor. Kuresel nitelikli populer ve kitle kulturu, tuketim tarzlarını, yaşama bicimlerini, eğitim, sağlık, medya ve hayatın diğer alanlarını, gorsel nesneler uzerinden giderek daha cok tanımlarken, reklamlara konu ederken, her turlu kultur ve sanat urunune de benzer surecleri dayatatıyor.

Bu nedenle interdisipliner nitelikli kulturel bir calışma alanı anlamındaki Gorsel Kultur, Kuresel Kitle Kulturunu cok iyi deşifre etmek ve tanımlamak zorunda. Sanat yapıtlarının durumu ve başat medya yapılanması da bu sorunların diğer diğer dalları ve Gorsel Kultur’un en onemli konularından. Kitapta birbiri ile ic ice gecmiş bu sorunların, eleştirel, kulturel ve ekonomi-politik perspektifler kullanılarak cozumlenebileceğine dikkat cekiliyor.


Yeni Konu Aç
Seçenekler


İletişim