Orhan Hançerlioğlu - Felsefe Ansiklopedisi (Cilt-V) - Webmaster - Teknoloji Forumları

Orhan Hançerlioğlu - Felsefe Ansiklopedisi (Cilt-V)

Ansiklopediler


Cevapla
 
Seçenekler
  #1  
Alt 01 Haziran 2022, 00:15:13
Montesquiue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Moderatör
 
İstanbul Şubesi
Üyelik Tarihi: 27 Ağustos 2009
Mesajlar: 3.399
Konular: 612
Aldığı Beğeni: 0
Verdiği Beğeni: 0
Standart Orhan Hançerlioğlu - Felsefe Ansiklopedisi (Cilt-V)Alıntıdır
Felsefe, yuzyıldanberi, sadece bir duşunce işi olmaktan cıkmış, doğa bilimleriyle kaynaşmaya başlamıştır. Artık o, kuramla kılgının karşılıklı oluşumuyla gelişen doğabilimsel bir “bilgi sevgisi"dir. Bundan oturu de adının anlamını cok daha gercek bir yetkiyle yansıtmaktadır.
Boylesine bir bilgi sevgisinin tutkunu olarak, yardımcısız ve denetcisiz, yaşamımla sınırlı bir surede yapmaya calıştığım iş, yapılması gerekenin sadece bîr tasarını cizmektir. Goruleceği gibi, bu tasar bile, bircok ciltleri doldurmaktadır; hem de olanaklarının zorunlu kıldığı butun eksiklik ve yanılgıları taşıyarak. Beni avunduran, bu eksiklik ve yanılgıların ozden cok bicimde bulunduğu ve her eksik calışmanın daha az eksiğinin gercekleştiricisi olduğu sanısıdır.
Ansiklopedi adı; sozluk sınırlarının dışına taşmak zorunluğunu ve bu calışmanın terimlerin ayrıntılarını, duşunurleri, duşunce yapıtlarını kapsamak isteğini dilegetiriyor. Calışmam sırasında yerli ve yabancı pek cok yapıttan yararlandım. Kimi yerde bir kavramın aydınlatılması bircok yapıtı gerektirdi, kimi yerde de bircok yapıt bana sadece bir kavram verdi,
Calışmamı, yuzyıllar suresince doğal bir varlığı insan etmek icin uğraşan butun değerlere borcluyum.
Orhan Hancerlioğlu

[Sadece kayıtlı ve aktif kullanıcılar bağlantıları görebilir. ]

Yeni Konu Aç
Seçenekler


İletişim